En uygun koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Sizin için doğru olanı bulduğunuzdan emin olmak zaman ve araştırma gerektirir. Denediğiniz her ayakkabı sizin için uygun olmayabilir ve yanlış bir ayakkabı seçmek sizi yavaşlatabilir ve hatta sakatlanmalara yol açabilir-; bu nedenle evet, doğru ayakkabıyı bulmak çok önemlidir. En iyi koşu ayakkabısı için alışverişe başlamadan önce rehberimizi okuyun, böylece mükemmel uyumu bulmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz.

Koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Koşu ayakkabısının topuk kısmından üst kısmına, kavis desteğinden parmak uçlarına kadar her bir parçası belirli özelliklere göre tasarlanmıştır. Ayakkabıyı denerken her bir parçanın ayağınıza nasıl oturduğunu aklınızda bulundurmanız önemlidir çünkü ilk koşunuzda 10 mil koştuğunuzda bu sizi rahatsız edebilir.

• Ayak parmak kutusu.

Ön ayağınızın ayakkabı olmadan doğal olarak yayılacağı ve esneyebileceği için daha geniş bir parmak kutusu tercih etmelisiniz. Parmak kutusu, her bir parmağınızı ayakkabının içinde rahatça oynatabilmeniz için yeterince geniş olmalıdır.

• Saya:

Saya, ayakkabının tabanının üzerindeki kumaştır ve genellikle ayağınızı tüm doğru yerlerde destekleyen tek parçadan oluşur. Tek tip bir parça olmasına rağmen, hepsinin faydaları bulunan çeşitli farklı bölümlerden oluşur. Örneğin dil, bağcıkların altında yer alan esnek bir malzeme parçasıdır ve ayakkabının kapanma basıncını tüm kalıba yaymaya yardımcı olur.

• Ayak bileği yakası:

Bileklik, topuğu yerinde tutan ayakkabının üst kısmıdır. Bazı koşu ayakkabılarında daha fazla koruma ve rahatlık sağlamak için ayakkabının üst kısmında daha kalın dolgu bulunur. Topuğunuzun kayıp kaymadığını ve ayakkabının üzerinde bir çeşit dolgu olup olmadığını, bunun ayak bileği kemiğinizle nasıl etkileşime girdiğini görmek önemlidir. Eğer rahatsız ediciyse, su toplaması gibi sorunlara yol açabilir ve Aşil tendonunuzu tahriş edebilir.

• Arka filetosu:

Ayakkabının arkasında topuğunuzu destekleyen kısımdır. Arka ayak stabilitesinden sorumludur ve işini düzgün yaptığında yaralanmaları önleyebilir. Sakatlanmalar genellikle topuk sayası çok gevşekse meydana gelir, bu nedenle bu arka filetonun güzel ve rahat bir şekilde oturduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Koşu ayakkabınızın numarasını büyütmeli misiniz?

Koşu dünyasında, koşu sırasında artan kan akışını ve ayaklarınızdaki şişliği hesaba katmak için yarım numara büyük ayakkabılara ihtiyacınız olduğu bilinmektedir. Ayaklarınız sadece gün boyunca şişmekle kalmaz, aynı zamanda yere bastıklarında ayağınız dışarı fırlar ve ayak parmaklarınız öne doğru uzar.

Koşu ayakkabıları sıkı olmalı mı?

Uygun bir koşu ayakkabısı, şişmeye uyum sağlaması için normal sokak ayakkabınızdan yarım numara daha büyük olmalıdır, ancak çok büyük olmaması önemlidir. Koşu ayakkabınız topuk ve orta ayak çevresinde rahat hissettirmeli, ancak parmaklarınızı rahat ettirmek için parmak kutusunda hala bol miktarda kıpırdama alanı olmalıdır. FuelCell Propell, geniş parmak kutusu sayesinde bu konuda mükemmel bir seçenektir. Bu şık tasarım, mükemmel itiş gücü için daha kalın bir orta taban ve TPU plaka kullanır, yani en yüksek hızlarda hareket etmenizi sağlamak için maksimum konfor ve çekiş elde edersiniz.

Aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşarsanız koşu ayakkabınızın çok sıkı olup olmadığını anlarsınız:

• Ayak parmaklarınızın ucunda kabarcıklar 

 • Çürük ayak tırnakları 

 • Topukta kabarcıklar 

 • Ayağınızın üst kısmında ağrı

Geniş kesimli koşu ayakkabıları: onlara ihtiyacınız var mı?

Bir numara büyük ayakkabı giyme fikrini sevmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Geniş bir koşu ayakkabısı sizin için daha iyi bir seçenektir ve şans eseri seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, daha geniş koşu ayakkabıları sadece geniş ayaklı insanlar için değildir. Standart ayakkabıların ayağınıza yeterince yer açmadığını düşünüyorsanız, serçe parmağınızı kaybediyorsanız veya ayağınız koşu ayakkabınızın yan tarafında bir deliğe sürtünüyorsa, geniş koşu ayakkabılarını tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir. Daha iyi, daha konforlu bir deneyim sunacak ve daha uzun süre dayanmalarına yardımcı olacaktır.

Daha geniş koşu ayakkabıları, ayak parmaklarının hareket etmesi ve ayakların nefes alması için ekstra alan sağlar. Bunyonlarınız veya diğer ayak sorunlarınız varsa bunlar mükemmel seçeneklerdir. Uygun olmayan ayakkabılar bunyon büyümesini hızlandırabilir veya mevcut bunyonu daha da kötüleştirebilir;bu nedenle standart numara ayakkabıların uyması, gelecekte bunun bedelini ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Daha geniş bir ayakkabıyı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir; ayaklarınız bunun için size teşekkür edebilir.

Size en uygun koşu ayakkabısını seçin

Ayrıntıları öğrendikten sonra, bir sonraki en iyi koşu ayakkabınızı seçerken yastıklama, nefes alabilirlik ve kişisel tarz gibi diğer faktörlere odaklanabilirsiniz. Çok yönlü FuelCell SC Elite v3 koşu ayakkabısı serisi, yukarıdakilerin tümünü ve daha fazlasını bir araya getiriyor. FuelCell SuperComp, enerji geri dönüşüne ve daha hafif ağırlığa odaklanarak tasarlanmış birinci sınıf bir yarış ayakkabısıdır. Böylece yarış günü geldiğinde elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı bilirsiniz.

880 koşu ayakkabısını giydiğinizde, New Balance Fresh Foam'un ünlü olduğu gelişmiş performans, konfor ve dayanıklılığı elde edeceğinizi bilirsiniz. Tasarlanmış file saya rahat bir uyum sağlarken güvenli ve destekleyici bir his sağlamak için ayarlanabilir bağcıklı kapatmaya sahiptir.

İster yolculuğunuza yeni başlıyor olun ister koşu ayakkabılarınızı yükseltmek isteyen deneyimli bir koşucu olun, artık ayağınıza gerçekten uyan iyi bir çift koşu ayakkabısı almak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Koşu Ayakkabıları

 • En uygun koşu ayakkabısı nasıl seçilir?
  En uygun koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

  İyi bir koşu ayakkabısı bulmak, sadece güzel görünen ve ayağınızı rahat hissettiren bir ayakkabı seçmenin ötesine geçer (ki bunlar önemlidir); ayağınıza en uygun ayakkabıyı bulmak, her seferinde daha iyi bir koşu ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

 • Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir
  Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir

  Koşarken ayaklarınızın dakikada ortalama 80 ila 100 kez yere çarptığını biliyor muydunuz?

 • Koşu ayakkabıları ne kadar dayanır?
  Koşu ayakkabıları ne kadar dayanır?

  İster büyük bir yarış için antrenman yapıyor olun, ister uzun bir iş gününün ardından kafanızı boşaltmak için arazilere çıkmayı seviyor olun, koşu ayakkabılarınız her adımda yanınızdadır.

 • Arazi Koşusuna Başlarken
  Arazi Koşusuna Başlarken

  Yıllarınızı kaldırımlarda antrenman yaparak ve şehir sokaklarında yarışarak geçirdiyseniz, elbette nasıl koşacağınızı biliyorsunuzdur.