Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir

Bu çok fazla darbe demek! Yanlış ayakkabı giymenin yalnızca performansınızı etkilemekle kalmayıp aynı zamanda sakatlanmalara da neden olabileceğini buradan anlayabiliriz. Ve neden ayakkabıların koşu setinin en önemli parçası olduğunu da. Herkesin ayak yapısı farklıdır ve herkes yere farklı şekilde basar. Buna koştuğumuz arazi ve kat ettiğimiz mesafe de eklenince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ayakkabı olması hiç şaşırtıcı değil. Açıkçası, bu biraz sıkıcı olabilir. Bu nedenle, yeni başlayanlar ve deneyimli koşucular için koşu ayakkabılarının nasıl seçileceğine dair bu kılavuzu bir araya getirdik.

Yol koşu ayakkabıları

Yolda koşmak, dizlerinizi ve ayak bileklerinizi yumuşak yüzeylerde koşmaktan daha fazla zorlar. Bu nedenle yastıklama ve destek çok önemlidir. Şimdiye kadarki en iyi ayak altı yastıklama deneyimimizi sunan Fresh Foam X 1080v13, sert zeminlere basmak için mükemmeldir. Fresh Foam, sizi sakatlıklardan korumak için darbeyi emer ve Hypoknit üst yüzeyden gelen destekle inanılmaz bir konfor sağlar. Tabanın yere temas eden kısmı olan şişirilmiş kauçuk dış taban ise zeminde daha fazla tutuş sağlamak için daha düzdür.

Arazi koşu ayakkabısı

Engebeli arazide koşmak size daha uygunsa, çamurlu araziler için tutuşa ve engebeli araziler için ayak bileği desteğine öncelik veren özel arazi koşu ayakkabıları size daha güvenli ve daha keyifli bir koşu deneyimi sağlayacaktır. Fresh Foam X Hierro v7 gibi, daha fazla tutuş için Vibram® Megagrip dış tabana ve ayaklarınızı açık havada karşılaşabileceğiniz kayalardan, sopalardan ve diğer döküntülerden korumak için dayanıklı ancak nefes alabilen ve hafif bir sayaya sahiptir.

Antrenman koşu ayakkabısı

Her gün antrenman yapanlar için günlük kullanımın taleplerini karşılayabilecek, Fresh Foam X 860v13 gibi iyi bir günlük koşu ayakkabısına ihtiyacınız olacak. Uzun süre dayanacak şekilde tasarlanan 860, kat ettiğiniz mesafe ne olursa olsun konfor ve stabilite sunar.

Hafif koşu ayakkabısı

Hafif koşu ayakkabılarının farklı türleri vardır; yarış ve hız antrenmanları için yarış çivileri ve yarış ayakkabıları, maraton koşu ayakkabıları, sadece hafif ve esnek bir koşu ayakkabısı tercih edenler için ayakkabılar. Şimdiye kadarki en yüksek enerji geri dönüşü performansına sahip köpüğümüzle desteklenen Fuelcell serisi tüm temelleri kapsar.

Ayakkabılardan ne tür bir desteğe ihtiyacınız var?

Koşu ayakkabıları genel olarak iki destek kategorisine ayrılabilir:

• Nötr yastıklama desteği: Aşırı pronasyon yapan koşucular için çok az düzeltici destek sunan veya hiç destek içermeyen 'nötr' bir ayakkabı. Örneğin, nötr koşucular için tutarlı performans için tasarlanmış Fresh Foam X 880v12. 

• Denge desteği: Hareket kontrollü koşu ayakkabısı olarak da bilinen, aşırı pronasyon yapan koşuculara yardımcı olabilecek yapısal desteğe sahip bir ayakkabı. Örneğin, pronasyonu kontrol etmeye yardımcı olmak için bir medial post içeren Fresh Foam X 860v12.

Peki, pronasyon nedir? Pronasyon, yürürken veya koşarken ayağınızın yere çarptığında yuvarlanma şeklini tanımlar. Üç ana ayak tipi vardır:

• Nötr: genellikle normal bir kavis ile ayak yaklaşık 15 derece içe döner. 

• Pronasyon (aşırı pronasyon): genellikle düz veya düşük kavisli, ayak 15 dereceden fazla içe döner. 

• Supinasyon (underpronation): genellikle yüksek bir kavis ile ayak dışa doğru yuvarlanır

Geçmişte koşu ayakkabısı seçerken pronasyona çok önem verilirdi. Eğer 'doğru' pronasyonda bir koşu ayakkabısı almazsanız, sakatlanma olasılığınızın yüksek olduğu düşünülürdü. Ancak araştırmalar bu inancı desteklemiyor. Koşu ayakkabısı desteği için en önemli şey rahatlıktır. Ayaklarınız aşırı pronasyonluysa ancak nötr yastıklamalı spor ayakkabılarla koşmayı seviyorsanız, sırf öyle olması gerektiği için daha destekleyici bir ayakkabıya geçmek zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Ayaklarınız rahatsa, işte bu önemlidir.

Ne kadar uzağa koşmayı planlıyorsunuz?

Koşu ayakkabınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör de kat edeceğiniz mesafenin türüdür. Daha kısa mesafelerde, kişisel rekorlarınızı geçmenize yardımcı olması için muhtemelen daha hafif, daha esnek bir ayakkabıdan faydalanacaksınız. Uzun veya ultra mesafeler koşuyorsanız, çok fazla kilometre yapacaksınız ve ayakkabılarınız doğru değilse, bunu gerçekten hissedeceksiniz. İşte uzun mesafe koşu ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç şey:

• Darbeyi absorbe etmek için yastıklama 

 • Isıyı dağıtmak, sıcak noktaları ve kabarcıkları önlemeye yardımcı olmak için nefes alabilirlik 

 • Şişme durumunda daha geniş bir parmak kutusu ve daha geniş üst yüzey 

• Dayanıklı bir dış taban; sert kauçuk daha uzun süre dayanır

FuelCell SuperComp Elite v3, maraton koşucuları için mükemmel bir seçimdir. Tek parça entegre dil yapısına ve ayarlanabilir bağcık kapamasına sahip nefes alabilen üst kısım, destekleyici ve güvenli bir uyum sağlar. Sizi ileriye taşıyacak FuelCell köpük ve dinamik enerji dönüşü için Energy Arc sistemi ile bu ayakkabı mesafe kat etmenize yardımcı olur.

Sizin için mükemmel ayakkabı numarasını arayın

Mükemmel ayakkabıyı ararken, kadın ya da erkek ayakkabısı olması fark eder mi? Cinsiyete göre koşu ayakkabısına sahip olmanın sadece bir pazarlama hilesi olduğunu düşünseniz de erkeklerin ve kadınların koşu ayakkabısı konusunda farklı ihtiyaçlara sahip olduğu ortaya çıktı. Kadın koşu ayakkabıları genellikle daha geniş bir ön ayak ve daha dar bir topuk ile üretilir ve erkekler genellikle daha büyük ve daha ağır olduklarından, erkek koşu ayakkabıları buna uyum sağlayacak şekilde üretilir. Elbette birçoğumuz bu normlara uymuyoruz, ancak aralarında bir fark olduğunu bilmekte fayda var, böylece kendinize en uygun olanı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Birçok koşucu, günlük ayakkabılarına kıyasla koşu ayakkabısı numaralarını, bazen bir veya bir buçuk numara artırdıklarını fark eder. Bunun nedeni, koşarken ayaklarınızın şişip yayılabilmesi ve ayakkabılarınızın uzun bir koşudan sonra bile rahat olmasını istemenizdir. Koşu ayakkabılarını denerken, en uzun ayak parmağınızın ucu ile ayakkabının ucu arasında en az bir başparmak genişliği olduğundan emin olun. Koşu ayakkabılarını denerken normal koşu çoraplarınızı giymeyi unutmayın.

Peki, koşu ayakkabılarını denediğinizde nasıl hissetmelisiniz? Rahat! Giydiğiniz anda rahat hissetmelisiniz. Şu anda herhangi bir sıkıntı varsa, kilometrelerce sonra nasıl hissedeceğinizi hayal edin.

Koşu ayakkabısı seçerken düşünmeniz gereken çok şey var ve bu, fiyat ve hangi çiftin en sevdiğiniz renkte olduğu konularına gelmeden önce bile geçerli. Ancak bu rehberden çıkaracağınız bir şey varsa, o da rahatlığın her şeyden önce geldiği olmalıdır. Ayaklarınız çok fazla iş yapıyor ve bunu kesinlikle rahat bir şekilde yapmayı hak ediyorlar.

Koşu Ayakkabıları

 • En uygun koşu ayakkabısı nasıl seçilir?
  En uygun koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

  İyi bir koşu ayakkabısı bulmak, sadece güzel görünen ve ayağınızı rahat hissettiren bir ayakkabı seçmenin ötesine geçer (ki bunlar önemlidir); ayağınıza en uygun ayakkabıyı bulmak, her seferinde daha iyi bir koşu ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

 • Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir
  Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir

  Koşarken ayaklarınızın dakikada ortalama 80 ila 100 kez yere çarptığını biliyor muydunuz?

 • Koşu ayakkabıları ne kadar dayanır?
  Koşu ayakkabıları ne kadar dayanır?

  İster büyük bir yarış için antrenman yapıyor olun, ister uzun bir iş gününün ardından kafanızı boşaltmak için arazilere çıkmayı seviyor olun, koşu ayakkabılarınız her adımda yanınızdadır.

 • Arazi Koşusuna Başlarken
  Arazi Koşusuna Başlarken

  Yıllarınızı kaldırımlarda antrenman yaparak ve şehir sokaklarında yarışarak geçirdiyseniz, elbette nasıl koşacağınızı biliyorsunuzdur.