Senegal'in Yıldızı: Sadio Mané

Ünlü Futbolcuyu Daha Yakından Tanıyın

Sadio Mané'ye aşina olan herkes, topluluk kavramının onun için ne kadar önemli olduğunu bilir. Liverpool ve Senegal’in süperstarı Mané, şöhret ve manşetlerin büyüsüne kapılmaktan çok, onu güçlü ve zayıf zamanlarında bir şekilde destekleyen insanlara yardım etmeyi tercih ediyor.

Mané'nin izinli olduğu yazlarının çoğunu, büyüdüğü Senegal'deki küçük Bambali kasabasında geçirdiğini duymuş olabilirsiniz. Liverpool’un yıldızının kesinlikle dünyanın dört bir yanını gezmeye yetecek parası ve statüsü var fakat Mané için kökleri bir tatilden çok daha önemli. Dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak konumu, ona halkı için bir okul ve hastane inşa etme imkânı bile sağladı.

Premier Lig'e ve Şampiyonlar Ligi galibine yakın olanlar, Mané’nin Senegal'deki topluluğundan en az verdiği kadar çok şey aldığını biliyorlar. Mané, bu ilişkinin simbiyotik olduğuna şiddetle inanıyor ve muhtemelen bu ilişkiden Bambali sakinlerinin kazandığından daha fazlasını elde ettiğini iddia ediyor.

“Bugün futbolcular sahada ve saha dışında da rol modellerdir” diyor. "Her sezondan sonra, her şeyin başladığı yere dönerim. Her zaman geri vermenin gerçekten önemli olduğunu söyledim ve insanlarımın bana verdiklerini geri vermek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. "

Mané’nin topluluğu ona futbol kariyerinde başarılı olması için ihtiyacı olan desteği sundu. Ailesinin ve arkadaşlarının bugün bulunduğu yere gelmesine nasıl yardım ettiği ve Mané’nin onların ona olan inancının karşılığını nasıl geri ödemeye başladığı, Made in Senegal adlı güzel ve samimi bir belgeselde anlatılıyor. Belgeselde, Mané'nin Bambali için inşa ettiği bir hastanenin ikinci katından halkıyla konuştuğu görülüyor. Aynı zamanda Mané, yurttaşlarından bir okul ve yakında kurulacak benzin istasyonunu içeren kasabanın yeni altyapısını kullanmaları için de yalvarıyor.

Mané köklerine ve evine nasıl yardım etmeyi seçtiği sorulduğunda, "Ben oralıyım ve profesyonel bir futbolcu olmadan önce birçoğunun yaşadığı şeyleri yaşadığım için neye ihtiyaçları olduğunu ve onlara neyin yararlı olacağını biliyorum" diye açıklıyor.

Tamamlanacak büyük ölçekli projelerinin ilki olan Mané’nin okulu, Bambali halkına hayallerini takip etmeleri için bir şans sunmak amacıyla inşa edildi. Mané "Neden gelecekte başka biri olmayı hayal eden bu küçük çocuklara fırsatlar sunmaya bir okul inşa ederek başlamıyorsunuz?" diye soruyor. "Hastane aynı zamanda hastaneye hiç gitmemiş insanlar için eskisinden daha iyi tedavi görmek için bir fırsat."

En yeni girişimi olan benzin istasyonu, Bambali halkının ihtiyaçlarına pek de aşina olmayanlar için şaşırtıcı olabilir. Ama Mané bunun çok yardımcı olacağından emin.

‘’Benzin almak için 10 ila 20 kilometre uzağa gitmeniz gerekiyor. Köyde 10.000 kişi var ve yemek pişirmek için de gaza ihtiyaçları var ”diye devam ediyor Mané. "Projelerimin gerçek sorunları çözmesi ve gerçek bir fark yaratması için elimden geleni yapıyorum."

Ancak Mané, projeleri sadece seçen ve bunları uzaktan finanse eden bir hayırsever olmaktan çok uzak. Kendisini hâlâ Bambali toplumunun aktif bir üyesi olarak görüyor ve eve döndüğünde ailesine ve arkadaşlarına sağlayabileceği soyut faydalar olduğunu görüyor.

Mané “Fark yaratabilecek pek çok şey var; örneğin, sadece onlarla birlikte olmak, ”diyerek gülümsüyor. “Her zaman orada olmaya çalışıyorum, tavsiyelerde bulunuyorum ve onlarla kaliteli zaman geçiriyorum. Yüzlerinden bunun onları ne kadar mutlu ettiğini ve bunu nasıl takdir ettiklerini görüyorum. "

Fark yaratmak isteyen bir futbolcu olarak, doğru partnere sahip olmak - sadece oyuncuya kendi projelerini üstlenme özgürlüğünü sağlamakla kalmayan, aynı zamanda bu projeleri aktif olarak destekleyen biri - inanılmaz derecede önemlidir.

Sözü geçen 2020 belgeselinin ortak yapımcısı olan New Balance, Mané'nin hedeflerine ulaşmak için hem sahada hem de saha dışında ihtiyaç duyduğu şeyleri almasını sağladı. Oyuncunun, New Balance’ın Avrupa’daki önde gelen sporcusu olmanın mutluluğu, bu spor giyim şirketiyle yeni bir uzun vadeli anlaşma imzaladığını açıkladığında ortaya çıkıyor.

Bu ortaklık sayesinde Mané ilk kez giyeceği Furon kramponunun kendi imzalı versiyonunu da aldı. Mané şaka yapmadan önce "New Balance'ın kramponlara imzamı atmamı sağladığına çok sevindim," diyor Mané: "Başlangıçta kolay değildi, çünkü kramponlar konusunda çok karmaşık ve kararsızdım. Ancak New Balance harikaydı ve kramponların bana tam olarak uyduğundan emin oldu. "

En yarı zamanlı hobi futbolcusu bile Mané'nin ne demek istediğini anlayacaktır: Bir krampon tam olarak uymadığında, batıl inançlarınız sizi en kötü şekilde yakalayabilir ve bir daha asla gol atamayacağınıza inanabilirsiniz.

Mané’nin yeni imza kramponları, göz kamaştırıcı derecede çarpıcı olmasının yanı sıra özel bir tasarıma ve kişiselleştirmeye sahip. Mané, "Küçük ayrıntılar her zaman bir fark yaratıyor, bu yüzden bir sonraki maçımda bu kramponları giyeceğim için çok heyecanlıyım" dedi ve en sevdiği ayrıntıyı açıkladı: "[Tabandaki] aslanın başı çünkü ben aslanım."

Mané’nin, gol atmasa bile, hem Liverpool hem de Senegal’in sahadaki en çok göze çarpan oyuncusu olduğu düşünüldüğünde, aslında bu yerinde bir benzetme.

Mané'nin takımına ve memleketindeki topluluğuna yol gösterme şekli, bir aslanın gururuna nasıl öncülük ettiğine benzer.

Kendi adına Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi unvanlarını zaten almış. Ocak 2022'de Mané, Senegal'i 2021 Afrika Uluslar Kupası'nda zafere taşımayı umuyor. O zamana kadar saha içinde ve dışında fark yaratmaya devam edecek.

Spor Haberleri

 • New Balance ve Aries, AS Roma İş Birliğini Açıkladı
  New Balance ve Aries, AS Roma İş Birliğini Açıkladı

  New Balance ve İngiliz bir lüks sokak giyim markası olan Aries, İtalyan futbol takımı AS Roma için benzersiz bir işbirliğine imza attı. Yaptıkları iş birliğinin merkezinde, ikisi Tokyo'da AS Roma’nın Yokohama F Marinos ile oynayacağı Japonya turunda giyilecek olan üç özel forma yer alıyor.

 • Tyrese Maxey
  Tyrese Maxey

  New Balance NBA’in Yükselen Yıldızı Tyrese Maxey ile Anlaşma İmzaladı


 • New Balance ve Sadio Mané Anlaşmalarını Uzattı
  New Balance ve Sadio Mané Anlaşmalarını Uzattı

  Liverpool FC ve uluslararası futbol yıldızı Sadio Mané, uzun vadeli sponsoru New Balance tarafından özel bir çift krampon ile ödüllendirildi. Özel Furon 6+ 'Hunt For More' kramponları, New Balance olan ile olan uzun vadeli ilişkisinin genişletilmesini kutluyor.


 • Senegal'in Yıldızı: Sadio Mané
  Senegal'in Yıldızı: Sadio Mané

  Sadio Mané'ye aşina olan herkes,topluluk kavramının onun için ne kadar önemli olduğunu bilir. Liverpool ve Senegal’in süperstarı Mané, şöhret ve manşetlerin büyüsüne kapılmaktan çok, onu güçlü ve zayıf zamanlarında bir şekilde destekleyen insanlara yardım etmeyi tercih ediyor.